O nás

Kapela Hřích je duchem a dobou vzniku mladá česká folk a folkrocková kapela. Jakkoli se její současní členové znají porůznu mnoho a mnoho let, někteří spolu v jiných kapelách i hráli, myšlenka začít hrát společně napadla Evu, Sama a Breika v lednu 2019, kdy také proběhl památný první kolínský koncert.

Záměrem je dělat původní tvorbu, úžasné Samovy písničky. Rychle následovalo několik zkoušek a poté veřejných vystoupení, které ukázaly, že chybí ještě basa a bicí. Shodou vskutku podivuhodných okolností se v březnu přidal basák Vlastin Jírů a v dubnu vynikající bubeník Marcel Vlček.

V plné sestavě vystoupila kapela Hřích poprvé počátkem dubna 2019 v Modřanském biografu a o týden později vyhrála jak první místo Porty v Oblastním kole Vysočina ve Vlásenici tak i Portu diváckou.

Marcela Vlčka vystřídala v roce 2021 Kristýna Pátková.

V roce 2022 kapela zopakovala úspěšnou účast na Portě a odnesla si z Oblastního kola Vysočina ve Vlásenici postup do národního finále v Řevnicích, kde získala cenné první místo v diváckém hlasování.

Za téměř 4 roky působení byla kapela hostem mnoha českých folkových festivalů, na některých i opakovaně. Příkladem může být Janouškovo Ústí, Potlach u Strandi, Folkové setkání v Herálci, Trampská nota v Padochově, Hrošení, Country na kolejích, Svojšický podzim, nebo Folk na Lichnici.

Od roku 2022 kapela pořádá vlastní folkový festival Hříšné folkové léto, který se koná na konci června v zámeckém parku v Oslavanech.

Kapela má na svém kontě již také vlastní studiové CD s názvem „Hřích“, které je plné nádherných písní z pera Martina „Sama“ Lukáška a Aleše Hradeckého. Na podzim 2022 se chystá nahrávání druhé desky.

Kapela jako sídlo sice uvádí Kolín, ale členové žijí rozptýleni po celé republice, proto je Hřích opravdu národní a všude doma…


Eva “Evička“ Vlasáková (zpěv, rytmika)

The voice…

Zpěvačka, leader, motor kapely se věnuje hudbě celý život. Posluchače uchvacuje svým výrazným a bezchybným altem. Dříve se věnovala i jiným žánrům, převážně blues a rocku, folkové hudbě se začala věnovat na plný úvazek docela nedávno. V civilu je vedoucí personálního oddělení celkem známé firmy, v kapele se kvůli tomu před ní také všichni třesou strachy 🙂 . Vodačka, ale jen háček, když čas dovolí, lyžuje.


Martin „Sam“ Lukášek (kytara, zpěv)

Skladatel…

Tichý a mlčenlivý chlap v lennonkách. Rodák z Ivančic, což je dobrá adresa. Kapela vznikla v podstatě díky jeho skladbám, které až na výjimky tvoří její repertoár. První písničku napsal v roce 1986. Vystudoval SPŠ stavební v Brně, což je fakt dobrá škola, patrně by dokázal sám postavit barák. Nebo pohlídat chlapy, kteří to postaví za něj. Chodí v maskáčích, maluje, hraje od dětství a v létě sdílí fotky ze  svých cest. Je vodák tělem i duší.


Milan „Breik“ Vojtíšek (kytara, zpěv)

Tempař…

Miluje motorky, velká auta a svou ženu. A taky vnučku. Na kytaru hraje od 15 let. Kytarový samouk. Vyučený sklář. V civilu dělá správce a údržbáře několika velkých areálů po celé České republice, dnes se tomu odborně říká facility management. Celý hudební život hraje na kytaru v bigbeatových nebo folkových kapelách pro svůj mužný hlas a bezchybný cit pro rytmus. Po koncertu bere kytaru do ruky a jde hrát ke stolu, čímž ničí ostatní členy kapely, kterým se chce spát, nicméně i tímto se stává miláčkem publika.


Vlastin „Lemmy“ Jírů (baskytara, zpěv)

Učitel…

Kluk (pán) z Hlinska, vesničan žijící desítky let v Praze, muž mnoha povolání. Další člen, který je dědečkem, nejstarší v kapele. Věk marně maskuje dlouhými vlasy a vrásky skrývá pod tmavými brýlemi. Dříve hrál na kytaru, na kterou dodnes učí hrát jiné, vedl několik chrámových sborů. Do basových tónů a nástroje, který je vyluzuje, se zamiloval teprve před pár lety. Obvykle má na věci jiný názor, než zbytek kapely, ale snáší to statečně… 🙂 Náš jediný hotelový typ.


Kristýna Pátková (cajon, djembe)

Profík…

Naše bubenice Kristýna Pátková pochází z Moravy a hudbě se začala věnovat ještě v předškolním věku. Svou hudební kariéru rozjela na Základní umělecké škole v rodných Oslavanech, kam docházela na hodiny klavíru a později přidala též bicí nástroje a akordeon. Kromě toho chodila zpívat i do pěveckých sborů. Po absolvování ZUŠ pokračovala ve studiu hudby na Konzervatoři Jana Deyla v Praze, kde úspěšně vystudovala obor klavír u prof. Jany Köhlerové. V současné době studuje Kristýna obor ladění klavíru a příbuzných nástrojů na téže škole. Dále působí jako klavíristka ve vyhlášených pražských hotelech, jako je např. hotel Majestic Plaza, Grandium, restaurace U Modré kachničky a další. Kromě aktivního hraní se Kristýna také věnuje pedagogické činnosti a vyučuje hru na klávesové nástroje, a to jak děti, tak i dospělé. Aktivně se zajímá o současné hudební dění a zúčastnila se mnoha hudebních kurzů. Kromě bicích a kláves též ráda hraje na trubku. Paralelně se studiem na konzervatoři se Kristýna začala aktivně věnovat i hře na bicí. V současnosti bubnuje v kapelách Terrakota, Lunedband a samozřejmě Hřích. Kristýna nejraději poslouchá klasickou hudbu, ale ráda se věnuje také dalším stylům jako je jazz, rock a metal. Jejím nejoblíbenějším skladatelem je Edvard Grieg, oblíbenými interprety pak jsou Valentina Lisica, Ivan Klánský, Igor Ardašev a manželé Marie a Daniel Wiesnerovi. Mezi její bubenické vzory patří Steve Gadd, Dalibor Mráz, Neil Peart, Joey Jordison, Thomas Lang a Roman Lomtadze. Kristýna často hraje na svatbách, plesech a dalších společenských akcích. Vystupuje též v menších orchestrech, opakovaně hostovala na bicí s Českou studentskou filharmonií. Hudba je nejen její profesí, ale též největším koníčkem. Když zrovna necestuje za hraním nebo nedohání spánek, ráda se též věnuje jízdě na bruslích, setkávání s přáteli, hraní počítačových her, sledování sci-fi filmů, cestování a řízení auta.